Sık Sorulan Sorular


 • YOGANIN BAŞLICA FAYDALARI NEDİR? Open or Close
  Yoga düzenli yapıldığında, ruhsal, zihinsel ve bedensel rahatlamayı sağlar. Esnekliği geliştirdigi için eklemler, kas ve kemikler için çok faydalıdır. Kan dolaşımına daha fazla oksijen girmesini ve zararlı toksinlerin dışarı atılmasında yardımcı olur. Böbrek üstü bezlerini dinlendirir ve vücudun enerjiyi daha verimli kullanmasını sağlar. Stres ve tedirginliği azaltır. Konsantrasyonu, odaklanmayı ve dengeyi arttırdığından berrak, yaratıcı düşüncelere olanak sağlar. Bu nedenle hem beden enerjisi hem de hayat enerjisi yükselir. Duyguları dengeler. Kan dolaşımını arttırır ve cilt parlamaya, canlanmaya başlar. Yoga insanın iç dünyasını keşfetmesine ve tüm negatiflerden kendisini arındırmak adına çok faydalıdır. Sabırla yapılan yoganın kendinden getirdiği sonuçlardır kazanılanlar.
 • YOGA NEDİR? Open or Close
  Binlerce yıl önce Hindistan'da ortaya çıkmış bir felsefe, bir yaşam bilimidir. Yoga sözcüğü Sanskritçe "birleşmek veya bütünleşmek" anlamına gelir. Yoga, bedeni, zihni ve ruhu tamamen eğiten, huzur veren ve kişinin kendini tanımasını sağlayan, dünyadaki en eski kişisel gelişim metodudur. Yoga her ne kadar spor salonlarında yerini almış olsa bile temelinde bir spor degil çok eski çağlardan bu güne ulaşmış bir felsefedir. Yoga, insana kendisi, çevresi ve tüm evren ile uyumlu olmayı öğretir, kendi içinde huzur ve mutluluğu yakalamasına yardım eder ve günlük hayatındaki koşuşturmacalı yaşantısından sıyrılıp kendini keşfetmesine, kişinin vücudunu dinleyip tanımasına yardımcı olan bir yöntemdir.
 • YOGA VÜCUDUMUZDA HANGI BÖLGELERE DAHA ETKİLİ OLUR? Open or Close
  Yoga çok pratik bir gevşeme sistemidir. Yavaş ama kalıcı olmak üzere, yüzeyden derine, dıştan içe inen gerçek bir rahatlama söz konusudur. İlk etkilenecek bölgeler kaba kaslar ve eklemlerdir. Öğrenciler, bir hafta gibi kısa bir sürede gerçekten duruş şeklinin degiştiğini hisseder, dolaplardaki uzanamadığı bardaklara daha kolay yetişebildiğini görür. Devam edildiginde daha sonra iç organlar gevşer, zamanla sinir sistemi rahatlar ve duygusal gevşeme gerçekleşir ve zamanla da ruhsal gevşeme yaşanır. Bunu şöyle anlatabilirim; ilk gün yaptığınız yoga dersinden sonra, bedenen bir rahatlama hissederiz ama büyük ihtimalle hayatımızdaki stres- ve sıkıntılar ertesi gün kendini hissettirir. Ancak yoga sürekli hale getirilirse duygusal gevşeme dediğimiz evreye girilir ve düşünce tarzımız degişmeye başlar. Hayatımızı idare eden eski düşünceler aza iner ve zamanla gider, büyük bir özgürlüğe kavuşuruz. Suçlama, pişmanlık, kıskançlık ve nefretten uzaklaşır büyük bir zevkle hayata sarılırız.
 • YOGANIN SEANS SÜRESİ NEDİR? VE HAFTADA KAÇ KERE YAPILMALIDIR? Open or Close
  Bir seans 1,5 saat sürüyor. Bazı günler seansımız biraz uzayabiliyor. İlk olarak nefes alma teknikleriyle (pranayama) başlıyoruz, bunun ardından (Asana) hareketlerimiz var ve son olarak rahatlama hareketleri ve teknikleri ile bitiriyoruz. Seansı haftada bir yapmakla zaten kişi kendine iyilik yapmış olacaktır ama tabii haftada 2-3 defa yapılan seans daha etkili olup ögrencinin gelişiminin hızını arttırır ama burada amaç kendimizi şartlamak degil, bedeni ve zihni strese sokmanın hiç bir anlamı yok onun için ne kadar yapabilirseniz o kadar iyi.
 • MEDİKAL PROBLEMLERİ OLAN BİRİ İÇİN YOGA YI ONERİRMİSİNİZ? Open or Close
  Tıp dünyasında artık yoga nın alternatif bir şekilde kullanıldığını herkes gazete ve dergilerden okuyor. Yoga da sakatlanma riski diğer sporlara göre çok az ama yine de yogayı emniyetli yapmalıyız. Vücudumuzu dinlemeliyiz, kesinlikle kendimizi zorlamamalı, nefesimizi yormamalıyız, derslerde etrafa bakıp biraz kendini zorlayanlar olucaktır ama biz kimseye gosteri de yapmıyoruz. Yoga ya başlamadan önce sorunlarınızı yoga öğretmeninize söylemelisiniz, benim derslerimde bel fıtığı, boyun fıtığı ve en son olarak omuriligi romatizması olan oğrencilerim var bunların hepsine ayrı ayrı bazı hatırlatmalar yapmam gerekiyor çünkü yanlış bir hareketle bedene zarar verilebilir. Burada öğretmende öğrenci de dikkat etmeli, zorlama bedeni strese sokar zaten yoganın asıl amacıda stresi yok etmek bu yüzden bir daha söylüyorum zorlama yok.
 • YOGA ZAYIFLATIYOR MU? Open or Close
  Bu soru bana cok sorulan bir soru buna ben evet de demiyorum hayır’da, bu konuda tartışmalar hala devam ediyor, bir gurup "yoga kesinlikle kilo verdirmez" derken diger gurup aksini savunuyor. Ben kişinin kendi fiziği, yaşı ve diğer başka etkenlerin zayıflattığını veya zayıflatmadığını söyleyebilirim. Geçen yıl Sporium’a haftada 2 kere düzenli gelen bir öğrencim 1 ayda 1 beden küçüldü ama tabii bu herkes için geçerli olmayacaktır. Zamanla hareketleri zorlaştırdığımızda harcanan kalori miktari da artmaya başlıyor ama bu etkileri hemen beklemek yanlış. Ben daha çok yoganın kilo almayı durdurduğunu düşünüyorum. Kendimizi dinlemeyi öğrendiğimiz için, ne zaman doyduğumuzu, vücudumuzun neyi ne kadar yemeye ihtiyacı olduğunu zamanla öğrenmeye başlıyoruz. Araba nasıl benzinsiz gitmez ise vücut da bu şekilde besinsiz ayakta kalamaz, ama biz hiç bir şekilde arabanın ihtiyacından fazla benzin koymayız, bu aynı beden içinde geçerli. Eğer kişi sadece zayıflamak için yoga ya başlayacak ise bence bunun yerine beslenme uzmanlarına, diyetisyenlere başvurması daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.
 • HERKES YOGA YAPABİLİR Mİ? Open or Close
  Her yaş gurubu ve her esneklikteki vücut kolaylıkla yoga yapabilir. Hareketler doğru ve düzenli yapıldığı takdirde vücudunuzdaki gelişmeleri kısa bir süre içinde gözlemlersiniz ama dikkat etmemiz gereken nokta vücudumuzu dinlemek, ağrı ve rahatsızlık hissedildiğinde durmak.
 • YOGA EĞİTMENİ YETİŞTİRİYOR MUSUNUZ? Open or Close
  Bana bu soru web sitesi üzerinden en çok sorulan sorulardan biri. Öğretmen olmak için ne yapmalıyım ve yoga eğitmenleri yetiştiriyor musunuz. Bu çok farklı bir alan, ben kurslar uygulayarak sertifikalı proğramlar organize etmiyorum. Yogaya yurt dışında başladım ve uzun yıllar yoga yaptıktan sonra bu işi profosyonel anlamda yapmak istedim ve yine eğitimimi yurt dışında aldım. Türkiye'de bu programlar uygulanıyor biliyorum ama bir insanın hiç yoga yapmadan öğretmen olmak istemesi ve bunu meslek edinmesi beni çok Saşırtıyor. Yoga'da birikim çok önemli ve hiç bir birikimi olmadan bir eğitmenin verimli olabilecegini düşünmüyorum.
 • KENDİNİZE AİT BİR YOGA STÜDYONUZ VAR MI? Open or Close
  Evet, Antalya Yoga adında bir stüdyom var. Bu cümleyi kuruyor olmam beni nasıl mutlu ediyor bilemezsiniz. 6 yıl öncesine kadar bu sadece bir hayal iken gerçek oldu. Herkes hayallerinin peşinden koşmalı, onların gerçeğe dönüşmesini görmek çok güzel bir duygu. Stüdyo mu? Salon mu? Merkez mi? bunların arasında gidip gelerek stüdyoda karar kıldım ve 2011 yılının sonunda tamamlandı mekan. Derslerimize de 2012 Ocak ayı itibari ile başlamış olduk. Hayalim herkesi yoga ile tanıştırmak, yoga severleri bir araya getirmek.
 • YOGANIN BİR DİN OLDUĞUNU SAVUNANLAR VAR BU KONUDA NE DERSİNİZ? Open or Close
  Yoga nın dinle hiç bir alakası yoktur ve her dinden insan yoga yapmaktadır. Yoga, Hindistan kökenlidir ve onların dinleri olan Hinduism ile eşleştirmeler yapılmıştır bazı mantra’lardan dolayı ama bu hiç bir dinin kötülendiği yada yoga yapmak için ozellikle bir din seçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Yoga bir rahatlama tekniği, yaşam bilimi ve felsefesidir.
 • SİZ HANGİ ÇEŞİT YOGA YAPTIRIYORSUNUZ? EN İYİ VE ÖNERDİĞİNİZ YOGA ÇEŞİDİ NEDİR? Open or Close
  Benim yaptırdığım yoga adına "Hatha Yoga" diyebiliriz. O kadar çok yoga çeşidi varki artık ben bile hızına yetişemiyorum. Derslerimde birgün ashtanga sitili kullanırken diğer gün Sivananda nın sitilini kullanabiliyorum. Karıştırmak hoşuma gidiyor. Sadece bir sistemde ilerlemek bana göre değil. Her gün farklı görüşler ve fikirler çıkıyor açığa bende bu bilgiler doğruldtusunda öğrenciye verebiliceğimin en iyisini vermeye çalışıyorum. Önerebiliceğim bir çeşit yok. Yapabildiğinizi yapın. Her çeşit sonunda aynı kapıya çıkıyor. Önemlisi sizin bunları denemeniz ve size hangisi ve hangi eğitmen uygun onu bulmanız.
 • BAZI YOGA EĞİTMENLERİNİN KULLANDIKLARI SANSKRİTÇE İSİMLERİ VAR. SİZİN DE VAR MI? Open or Close
  Hayır yok. Benim de olabilirdi eğitimdeyken herkesi sanskritçe isimleriyle inisiye ettiler ama ben katılmak istemedim. Ben adımdan memnunum. Yoga eğitmeni olmak için de böyle bir isme ihtiyaç olduğunu düşünmemiştim ve hala öyle düşünüyorum.
 • YOGA TATİLLERİ DÜZENLİYOR MUSUNUZ? Open or Close
  İlk Yoga Tatilimizi 5-7 Ekim 2012 tarihlerinde gerçekleştirdik. İkinci tatilimizi de 7-9 Haziran 2013 tarihlerinde yapıyor olacağız. Tatil programının detayı ders programı sayfamızda. Kayıt olmak yada bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.
 • Hayata Dair Open or Close

  Hayata Dair

  11 Eylül 2014

   

  Bir Yoga Röportajı - Nurgül Lazenby

  Araştırmacı kişiliğimin (meraklı demek daha doğru olacak sanırım) ürünü olan bir yazıyla karşınızdayım bugün. Bir süredir aklımda olan, gerçekleştireli bayağı olmasına rağmen ancak toparlayabildiğim bir röportaj bu. Yoga hakkında okumayı en az yoga yapmak kadar seviyorum ve okudukça farkına varıyorum ki yoga, stüdyolarda yaptığımız asanaların çok daha ötesinde. Hatta asanalar yogayı oluşturan 8 koldan biri olarak oldukça küçük bir yer kaplıyor işin özünde. Kitap, makale gibi ciddi yazıların yanında yogayı hayatlarında başrole koymuş kişilerin yazdığı, yogaya dair daha öznel paylaşımların bulunduğu blogları okumaktan büyük keyif alıyorum. Bu bloglarda okuduğum birkaç röportaj kendi yoga eğitmenimle röportaj yapma konusunda bana ilham verdi ve işte bu yazımda bu röportajı sizlerle paylaşacağım.

  Röportaja geçmeden önce eğitmenimle ilgili kısa bir giriş yapmak istiyorum.

  Ben yoga yapmaya yurt dışında başladım. Antalya’ya döndüğümde yoga yapacak yer bulmam kolay olmadı. Spor salonlarında verilen dersler bana ciddiyetten uzak geldi. Türkiye’nin pek çok şehrinde şubesi bulunan akademinin tarzıysa bana pek uymadı. İmdadıma evime çok uzak olmayan Antalya Yoga yetişti neyse ki. Web sitesi fotoğraflarındaki bahçesi görür görmez çok hoşuma gitmişti. İlk derse girdiğimdeyse aradığım yerin burası olduğunu kesinlikle anlamıştım.

  Yogada eğitmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Eğitmen ve öğrenci arasında uyum (enerji akışı da denebilir belki) olmazsa eğitmenin aktardıklarının öğrenciye ulaşması çok zor. (Bu sadece yoga için geçerli değil elbette. Okuldayken en başarılı olduğunuz dersleri düşünün, en sevdiğiniz öğretmenler vermiyor muydu o dersleri?) Eğitimi veren kişinin işini iyi bilmesi, öğrencinin güven duyması açısından önemli. Eğitmen ve öğrenci arasında birliktelik sağlanması yoga esnasında beden, zihin ve ruh birlikteliğinin sağlanmasının temelini oluşturuyor bana göre.

  Yaratıcı bir eğitmenle çalışan biri olarak çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Değişik yoga tarzlarının başarıyla harmanlandığı, her biri diğerinden farklı olan derslere acaba bu sefer nasıl bir şey yapacağız merakıyla koşa koşa gidiyorum. Asanaları yaparken eğitmenimin bir dokunuşu ve düzeltmesiyle bambaşka şeyler tecrübe ediyorum. Ders öncesinde veya sırasında kendi tecrübeleriyle ilgili verdiği örnekleri yoganın yaşamda pratik olarak nasıl yer alabileceğini açıklaması bakımından faydalı buluyorum.     

  İşini iyi yapması ve benimle bu röportajı yapmayı kabul etmesi sebebiyle değerli yoga eğitmenim Nurgül Lazenby ‘a çok teşekkür ederim.

  1-Yoga deyince aklınıza ilk ne geliyor?

  Denge

  2-Yogayı tek bir cümleyle nasıl tanımlarsınız?

  -Tek cümleyle anlatmak zor.- Yoga kendi doğrunu ve doğanı bulmaktır. Doğruları bulmamızda bize yol gösterir.

  3-İlk yoga yaptığınızda ne hissettiniz?

  Ağladım. İngiltere’de bir spor merkezinde yaptım ilk kez yogayı, rahatlamaya ihtiyacım vardı. Sınıf kalabalıktı. Hareketleri yaparken pek bir şey hissetmedim. Ruhuma işleyen çok güzel bir müzik çalıyordu. Savasanada yattığımızda müzikten mi bilmiyorum ağlamaya başladım. Hüngür hüngür ağlamak gibi değildi, gözlerimden yaşlar akıyordu.

  4-Yoga eğitmeni olmaya nasıl karar verdiniz ve sonrasında nasıl bir yol izlediniz?

  Yogaya ilk başladığımda haftada bir gidebiliyordum derslere. Çalıştığım üniversitede ders veren hoca derse gelememişti. İlk o zaman yapabilirim diye düşündüm, gruba hareketleri gösterebilirim diye. Daha sonra 2006 yılında İspanya’da 100 kişinin katıldığı bir grupla Sivananda Yoga Teacher Training sertifikamı aldım.

  5- Verdiğiniz ilk derste neler hissettiniz?

  Çok heyecanlandım, dün gibi hatırlıyorum. Göstermek istediğim birçok hareketi yaptırmaya vakit kalmadı. Benim amacım insanlara benim ilk yoga dersimde hissettiğim rahatlığı ve özgürlüğü hissettirmekti. Bunu başardığımı düşünüyorum. Yani yoga asanalar ötesi bir şey, bir seansta kaç hareket yaptığının önemi yok.

  6- Hangi tarz yoga yapıyorsunuz, nasıl karar verdiniz?

  Artık o kadar çok yoga tarzı var ki. Hangi tarz olursa olsun -diyelim ki Astangha yoga- hareket sırası belli, asanalar belli. Yine de hocanın enerjisi öğretisine yansır. Benim tarzım Sivananda’ dan Astangha’ ya, sonra da Astangha’dan Vinyasa’ya doğru kaydı. Buna ben karar vermedim, öyle gelişti. Şöyle söylemek beni daha çok rahatlatıyor; ben günlük yaşantımda bir şeylerden, birilerinden ilham alarak özgür ruhlu bir yoga yaptırıyorum. Bazen duruşlardaki hiza önemliyken bazen de kuralların olmadığı, kahkahalarla güldüğümüz ya da hüngür hüngür ağlayabildiğimiz bir tarz.

  7- Yoga ve meditasyon ilişkisi hakkında ne söylemek istersiniz?

  Yoga ve meditasyonu birbirinden ayıramayız. Bunların ikisi bir bütün. Pozlar bizim kaslarımız, bağlarımız, eklemlerimiz için güçlü bir vücuda sahip olmamızda bize yardımcı olur, meditasyon ise zihnimizi boşaltmayı ve daha odaklı hale gelmemizi sağlar. Nefes çalışmalarını da buna eklediğimiz zaman insan içsel huzura ulaşır.
   

  8- Yoganın günlük yaşamınızda ne gibi etkileri oldu?

  Hareket ve sinir azaldı. Daha sabırlı ve uyumlu bir hale geldim. Kendimi olaylardan soyutlayabiliyorum. İnsanları yargılamıyorum ve onlarla ilgili beklentilerim yok. Bu son cümledeki söylediklerimi yapabilen insanlar mutlu insanlardır.

  9- Çocuklarınızın yogayla ilişkisi nasıl?

  5,5 yaşında biri kız biri oğlan ikiz çocuklarım var. Kızım biraz daha ilgili, beraber yoga yapıyoruz ve eğleniyoruz. Onların anaokulunda gönüllü olarak yoga dersi verdim. Çocuklar bir sünger gibi söylediğin her şeyi çekiyorlar. Kelimelerimi o yüzden çok titizlikle seçmem gerekti. Yoganın sevgi ve mutluluğu yakalamada bir anahtar olduğunu anlatmaya çalıştım onlara.

  10- Bir eğitmen olarak kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

  Kendi pratiğimi bırakmıyor, Pazar günü hariç her gün yapıyorum. Son zamanlarda instagramdaki beachyogagirl ‘den ilham alarak sahilde yapmaya başladım. Saat 5.30 gibi gidip 2 saat kadar yoga yapıyorum ve fotoğraflarımı nurlayoga adresinde yayınlıyorum. Rutin çok önemli.

  11- Türkiye’de ve dünyada takip ettiğiniz yogiler var mı, kimler?

  Evet, var ve bana ilham veren hocalarla mutlaka her yıl bir work shop yaparım. Kino Mcregor, Kathryn Budig, bunlardan bir kaçı. Ve ayrıca İstanbul ‘da olan sevgili Chris Chavez. Cihangir Yoga ve Yoga Time sayesinde çok değerli hocalar geliyor ülkemize. Yoga Journal Türkiye magazini de yayınlamaya başladı. Yoga severler artık buralardan her şeyden haberdar olabiliyor.

  12- Yogayla ilgili bir hayaliniz var mı?

  Evet, daha çok yayılması için, sevdirmek için, 90’lı yaşlara kadar bu öğretiyi paylaşmak. Birde eğitimimi 1000 saate çıkartmak istiyorum.

  13- Yoga yapmaya yurt dışında başlamış biri olarak yurt dışındaki yoga ile Türkiye’de yapılan yoga arasında ne gibi farklılıklar görüyorsunuz?

  Yurt dışında çok daha popüler yoga. Mekanlar da çok büyük. Ben geldiğimde Antalya da fazla bilinmiyordu. Sadece yoga yapılan stüdyo neredeyse yoktu. Yoga spor salonlarında, dans okullarında ya da reiki ve kişisel gelişim eğitimi verilen yerlerde yapılıyordu. Dışarda gördüğümden farklı uygulamalara şahit oldum. Ayrıca yurt dışında olanaklar daha fazla. Türkiye’de eğitmen olarak başka birinin mekânını, stüdyosunu kullanmak pek kolay olmadı.

  14- Yoganın gerekli ilgiyi gördüğünü düşünüyor musunuz?

  Evet, kesinlikle. 8 yıl önce gelen e-posta ve sorularla şimdiyi kıyasladığımda daha çok ilgi olduğunu söyleyebilirim. Yoga yapanların sayısı gün geçtikçe artıyor buda beni çok mutlu ediyor çünkü bu daha mutlu insanlar demek.

  15- Sizce herkes yoga yapabilir mi?

  Bence herkes yoga yapabilir. (Çok değerli bir hoca olan İyengar’ ın şöyle bir sözü vardır: Nefes alan herkes yoga yapabilir. ) Limitin ne olursa olsun modife ederek ruhunu aydınlatabilirsin. ( Bu benim sözüm)

  16- Öğrenci kabul ederken kıstaslarınız var mı?

  Yogayı herkes yapabilir. Sadece sağlık problemleri söz konusu olduğunda çok dikkatli olmamız lazım ve bu konuda öğrencilerin benimle dürüst olmaları çok önemli. Hiç bir kıstas yok. Zaten böyle kıstaslar koyduğunuz zaman yoganın asıl felsefesinden uzaklaşmış olursunuz.

  17-Yogaya başlamak isteyenlere neler önerirsiniz?

  Bir an önce başlamalarını.

  18-Ders fiyatlarınızı neye göre belirliyorsunuz?

  Her kesimden insanın gelebileceği şekilde ayarlamaya çalışıyorum. Kişi sayısı arttıkça enerji yükseliyor.  

  http://seraptutuncu.blogspot.com.tr/2014/09/bir-yoga-roportaj-nurgul-lazenby.html?m=1

 • Doğa ve Kültür Magazini Haziran 2015 Open or Close
  Doğa ve Kültür Magazini Haziran 2015

  Doğada Yoga yapmanın ayrıcalıkları.

  Sizlerle doğa içerisinde yapılan Yoga‘nın faydaları, farkı ve ayrıcalıkları hakkında fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

  Yoga kelimesini artık herkes mutlaka bir yerlerde duydu, baktınız, okudunuz nedir bu Yoga diye araştırdınız. Yoga kelimesi evet birleşmek ve bütünlük demektir, bedeni,ruhu ve zihni birbirine

  uyumlayan bir felsefedir,fakat Yoga nın anlamı herkes için farklıdır. Her gün doğanın değişime uğradığı gibi,kendi doğamızda değişime uğruyor ve bu demek oluyor ki Yoga nın anlamı, size yararları ve hissettiklerimizde değişiyor. Kendimden örnek verecek olursam benim için Yoga nın bir sürü anlamı var. Her gün o anlamın değeri artıyor değişime uğruyor. Yoga yaptığımda bazen evet diyorum yoga hayatıma denge getiriyor, yoga beni daha iyi biri olmamı sağlayan bir gevşetme sistemi diyorum ertesi gün, sonra benim için iyileştirici bir ilaç ve zihnimi formatlayan rahatlatıcı bir sistem oluyor.

  Belki hiç doğada yoga yapmadınız ya da hiç yoga yapmadınız. Ama bu dergi elinizde olduğuna göre doğa dostusunuz. Yoga doğada yapıldığı taktirde, bizim doğa ile olan bağımızı kuvvetlendiriyor.Kendi doğamızla, doğayla, evrenle bir olduğumuzu hissettiriyor. Yaptığımız hareketlerle bedenimizin doğada bulunan ateş, su, hava, toprak ve boşluk elementleri ile bağ kurmamızda yardımcı oluyor.

  Geçmişte dışarıda yoga yapma deneyimim her zaman oldu yoga tatilleri ya da arkadaşlarımla
  parklarda yoga yapma keyfini yaşadım fakat süreklilik sağlayamadım. 2 yıl önce nstagramda takip ettiğim bir hocadan ilham alarak sahilde yoga yapmaya başladım. Saat sabah 5.30 gibi gidip 1-2 saat kadar yoga yaptım. Güneşin doğuşu öncesi kumsalda olup, güneşin doğmasıyla beraber güne merhaba demek kadar güzel bir his yok.Doğada yoga yapmak ayrıca bana doğanın bir parçası olduğumu hissettirdi. Birçok yoga duruşları hayvanları ve doğa unsurlarını içerir, açık havada yoga yaptığımda işte bu ayrımı yaşamamı sağladı. Dışarıda yoga yaptığımda doğa ve evren ile bir olduğumu hissetmek bana bir zamansızlık ve özgürlük hissi veriyor.

  Ayakta yapılan yoga hareketleri bizi güçlendirir ve köklenmemizi sağlar, dışarıda dağ duruşu yaparak, ayak parmaklarımın altında gerçekten toprağı hissetmek ve dağlarla bakmak, bana bu hareketin özünü anlamamda ve doğa ile bir bağım olduğunu anlamamda yardımcı oldu.

  Göğüs kafesinin açıldığı, kalbimizin sevgi ile dolduğu ve hava elementini temsil eden duruşları uyguladığımda da gerçekten havayı, rüzgârı hissetmek, gökyüzüne bakmak, kuşları selamlamak varsa bulutları izlemek doğanın güzelliklerini görmemde yardımcı oldu.

  Deniz kenarında yoga yaptığımda ve denizi hareket geçişlerinde karşımda görmek su elementinin vücudum ve beynim de yatıştırıcı ve dinginleştirici etkisini hissetmemde yardımcı oldu.

  Dışarıda yoga yapmak benim anda kalmamı, bazı olaylara bakış açımı değiştirdi ve o olayları daha iyi görmemi sağladı ve farkındalığımı arttırdı. Doğal zeminde yoga yapmak ayrıca tüm iskelet ve kas yapınızı güçlendiriyor. Yoga salonunda ağaç duruşunda 2 dk kalabiliyor olabilirsiniz fakat dışarıda doğal zeminde yoga yaparken ilk zamanlar 10 saniye bile durmak zor oluyor, ama sonra bedenimiz ona alışıyor ve hemen uyum sağlıyor. Sabah gittiğim saatlerde dışarıda yoga yaparken, aklımda yapacağım hareketler, özellikle uygulamam gereken duruş veya nefes çalışmaları olmuyor. Doğaya ayak bastığım an ne yapmam gerektiğini ve nasıl hareket etmem gerektiğini bana iç sesim hep söylemiştir. Üçgen duruşunda kuşların geçişlerini izlemek bana onlar kadar özgür ve hafif olduğum hissi veriyor, bazen güneşin sıcaklığını hissetmek iyi olurken bazen de sadece sandalye duruşunda ayaklarımı kuma gömmek istiyorum. Kural yok, kimse yok, sadece ben, nefesim ve doğa var. Başlarda bir iki kişi bile olsa kendi pratiğimi yaptığımda onların enerjilerinden, bakışlarından rahatsız olurdum fakat sonra o kadar alıştım ki kimse beni rahatsız edemez hale geldi.Hatta çok komik anılarım bile

  var. Benimle aynı hareketleri yapmaya çalışıp yığılıp kalanlar. Fotoğraf çektirmek isteyenler, gizlice video ya çekenler, yemeğe davet edenlerde vs.. Hepsine güldüm geçtim. Kalplarini kırmadan onlara hayır nasıl söylenebileceğini öğrendim.

  Bana eğer sorsanız en etkileyici mekân neresi idi diye, hepsinin verdiği haz ve tat farklı, hepsi özel fakat ilk defa ormanda yoga yaptığımda çok etkilenmiştim. Sayamayacağınız kadar ağaç, uzunluğunu tahmin edemediğim kadar yüksek birbirinden güzel renk cümbüşü, sessizlik, cırcır böceklerinin sesleri, farklı farklı kuş sesleri vs.. o kadar çok unsur vardı ki kendimi Avatar filminin çekiminde hissettim. Şimdi hayalimde Çölün ortasında, o sessizlikte yoga yapmak var. Bu ne zaman gerçekleşir bilmiyorum ama bu dileğimi evrene gönderdim, gittiğimde size deneyimlerimi yazarım.

  Doğada yoga yaparken tek ihtiyaç kendiniz. Mindere, özel bir kıyafete hiçbir şeye gerek yok. Antalya mız o kadar güzel ki mutlaka kendinizi huzurlu hissettiğiniz bir köşe vardır. Oraya sabah erken saatlerinde, enerjinin daha saf olduğu bir zaman gidip sessizliğin tadını çıkarmanız bile yetecektir. Bu sessizlik sizin daha çok içinizdeki iç sesi dinleyip onunla iletişime geçmenizi sağlayacak. Kendinizi özel hafif, huzur dolu, aydınlanmış, dinç ve pozitif hissettirecek.

  Unutmayın herkes yoga yapabilir. Limitiniz ne olursa olsun modifiye ederek duruşları
  uygulayabilirsiniz. Kim istemez daha sabırlı ve uyumlu bir kişi olmayı. Yoga yaptıkça kendinizi sevmeyi, bu sevgiyi yaymayı ve ve insanları yargılamamayı ve onların farklılıklarını daha kolay kabullenmeyi öğreneceksiniz. Bazen duruşlarda kahkahalarla gülüp bazense hüngür hüngür ağlamak isteği doğacak sebepsiz, duygusal bir hafiflik ve özgürlük hissedeceksiniz.

  Biz her yıl olduğu gibi yine Mayıs ve Ekim ayında Adrasan’da olacağız. Eğer dışarıda Yoga yapmak nasıl bir his merak ediyorsanız bekleriz. O kadar şanslıyız ki Avrupa’nın bir çok yerinden hocalar burada yoga festivalleri ve tatilleri düzenliyor bence hemen şimdiden araştırın ve yerinizi ayırttın…

  Sonsuz sevgiler

  Nurgül

 • Başka hocaların seansı izleme isteği sizce doğru mudur? Open or Close

  "Ben son 1 yıl öncesine kadar böyle bir şey duymamıştım. Hiçbir hocam tarafından da bir dersi gözlemlemem benden istenmedi ! Bu yeni bir tred mi? diye kendi kendime düşünmeye başladım. Derslerimde bir enerjinin diğer insanları izlemesini doğru bulmuyorum ve tanımadığım bir kişinin de benim dersimde bulunma olasılığını düşünemiyorum, birde bundan para almam hiç doğru olmaz. Ben bir çok kişiye yoga ile ilgili tez yazan, araştırma yapan arkadaşlara daha önce yardım ettim ve salonumuz bu kişilere sonuna kadar açık. Ama bu gözlemleme şeklinde değil, konuşma ve paylaşma seklinde idi. İlk başta öğrencilerinden bunu talep eden hocaya pek anlam veremedim." Nurgül LAZENBY