Yoga Duruşları

Uttanasana - Yoğun Esnetme Duruşu

Ayakta öne eğilme duruşudur. Baldır ve uyluk kasları, kalça bölgesi esner. Omurga esner ve güçlenir. Postür düzelir. Sırt bölgesinde kan dolaşımı hızlanır, sırt ve bel kasları rahatlar. Kemik ve kıkırdak yapımız zindeleşir. Sindirim organları için faydalıdır. Bedendeki yağ fazlalığı giderilir. Kalp atışları yavaşlar, beyin hücreleri sakinleşir. Zihinsel gerginlik azalır. Yatıştırıcı bir duruştur.
Uyarılar: Ciddi bel rahatsızlığı, kalp sorunları, yüksek tansiyon, siyatik gibi durumlarda dikkatli olunmalıdır.

Utthita Hasta Padanguştasana – El Ayağa Uzatılmış Duruş

Bilekten itibaren tüm bacak ve kalça eklemleri güçlenir. Fiziksel denge ve zihinsel odaklanma gelişir. Özgüven ve sakinlik artar.
Uyarılar: Kalça ve diz eklemleri ya da siyatik sorunlarında dikkatli olunmalıdır.

Utkatasana – Güçlü Eğri Duruş

Sandalyeye oturmaya benzer duruştur. Baldırlar ve kalça bölgesindeki büyük kas grupları esner ve güçlenir. Göğüs kafesi ve omuzlar açılır. Kalbe masaj etkisi yapar.
Ardha Çandrasana – Yarım Ay Duruşu

Sırt, omurganın alt kısmı, bacak ve kalça kasları çalışır ve güçlenir. Kan dolaşımı hızlanır. Sindirim ve boşaltım sistemleri canlanır.
Utthita Trikonasana – Uzatılmış Üçgen Duruşu

Kan dolaşımı hızlanır, sırt ve omurga sinirlerine masaj yapar. Karın bölgesi organları uyarılır, sindirim gelişir. Arka bacak ve yanal gövde kasları esner. Boyun rahatlar. Karın ve bel bölgesindeki yağlanma azalır.
Virabhadrasana 1 – Savaşçı 1 Duruşu

Ayak bilekleri, bacaklar ve pelvis bölgesi güçlenir. Omuz ve sırt kasları çalışır, omurga sinirleri canlanır. Göğüs kafesi genişler, nefes kapasitesi artar. Boyun, omuz ve sırttaki gerginlik azalır. Karın, bel, kalça yağlanmaları giderilir.
Uyarılar: Yüksek tansiyon ve kalp çarpıntısı olanlar dikkatli olmalıdır.
Virabhadrasana 2 – Savaşçı 2 Duruşu

Ayak bilekleri, bacaklar ve pelvis bölgesi güçlenir. Omuz ve sırt kasları çalışır, omurga sinirleri canlanır.  Göğüs kafesi genişler. Boyun, omuz ve sırttaki gerginlik azalır. Düzenli uygulamada karın, bel, kalça yağlanmaları giderilir. Özgüven duygusu artar.
Çaturanga(Santolanasana) – Tahta Duruşu

Denge pozudur. El bilekleri, kollar, omuzlar, bacaklar, göğüs ve sırt kasları güçlenir. Akciğerler canlanır. Karın merkezi çalışır. Vücut ısınır, bedensel uyuşukluk giderilir. Neşe ve güç hissi gelir.
Çaturanga Dandasana – Dört Uzuvda Denge Duruşu

El bilekleri, kol, omuz, bacak, göğüs ve sırt kasları güçlenir. Karın kasları etkili biçimde çalışır. Denge hissi artar. Gelişmiş duruşlara hazırlık sağlanır.
Vasiştasana – Bilge Vasişta Duruşu

Yan tahta duruşudur. Tüm vücut ısınır. El ve ayak bileklerine kadar beden ve yanal gövde kasları güçlenir. Sırt, göğüs ve karın kaslarının uyumlu çalışması sağlanır. Fiziksel denge gelişir. Odaklanma artar.
Camatkarasana – Vahşi Düşünce Duruşu

Ön bacak kasları ve kalça fleksör kasları açılır. Omuz, göğüs, karın kasları esner. Kalp merkezi canlanır, akciğerler  genişler ve derin nefes sağlanır. Yorgunluk ve hafif depresyona iyi gelir.
Uyarılar: Başağrısı, yüksek tansiyonu ya da el bileğinde hassaslık olanlar dikkatli olmalıdır.
Pasçimottansana – Arkayı Güçlü Germe Duruşu

Diz arkası, kalça eklemleri, omuz, göğüs kasları esner. Boyun, sırt ve bel güçlenir. Omurga canlanır, kalp ve omurlar için çok sağlıklı bir duruştur. Karaciğer, pankreas, dalak, böbrek gibi karın iç organlarının işlevleri desteklenir. Sindirim ve boşaltım sistemi canlanır. Üreme organları bölgesinde hızlanan kan dolaşımı fonksiyonları düzenler. Bedendeki fazla yağlar yakılır. Sinir sistemi rahatlar, zihin sakinleşir. Hafıza için de iyi bir duruştur.
Mariçyasana – Bilge Mariçi Duruşu (Varyasyon)

Pelvis, kalça, omuz, göğüs, bel ve sırt esner. El bilekleri güçlenir. Omurlar canlanır. Karın bölgesinde kan dolaşımı canlanır ve  iç organlar  masajlanır. Sindirim sorunları giderilir. Bel bölgesi yağlanmaları giderilir. Sinir sistemine iyi gelir.
Uyarılar: Ülser, fıtık, aşırı sırt ağrıları olan kişiler dikkatli olmalıdır.
Matsyendrasana – Bilge Matsyendra Duruşu

Burgu duruşlarının tümünde olduğu gibi karaciğer ve ter bezleri üzerindeki uyarı bedeni toksinlerden arındırır. Pelvis, kalça, dizler, boyun, omuz, bel, göğüs, karın ve tüm sırt esnetmektedir. Karın iç organları iki yandan masajlanır, kan dolaşımı canlanır. İç organlar, sindirim ve boşaltım sistemi sağlıklı çalışır. Kalp kasları güçlenir. Sinir sistemi rahatlar, zihinsel dinginlik elde edilir.
Uyarılar: Ülser, fıtık, aşırı sırt ağrıları olan kişiler dikkatli olmalıdır.
Halasana – Saban Duruşu

Metabolizma oranımızı dengeleyen tiroid bezi işlevleri düzene girer. Timüs bezi uyarılır, bağışıklık güçlenir. Omurilik, boyun ve diz arkası kirişler esner. Kol, omuz,  bel, sırt, karın, bacak kasları çalışır, sertlikler ve yorgunluk giderilir. Diyafram kası tüm iç organlara masaj yapar, özellikle karaciğer, böbrekler ve akciğerler sağlık kazanır. Gaz ve bağırsak problemleri azalır. Sinir sistemi olumlu etkilenir.
Uyarılar: Fıtık, siyatik, yüksek tansiyon ve boyun kireçlenmelerinde dikkat edilmelidir.
Karnapidasana – Kulakları Kapama Duruşu

Omurga sinirleri uyarılır, kan dolaşımı canlanır. Omurlar ve boyun esner. Sırt, bel, omuz ve dirseklerdeki sertlikler giderilir. Tiroid, timüs bezleri sağlıklı hale gelir. Kronik hazımsızlık, kabızlık ve gaz sorunlarına iyi gelir. Karın iç organları yenilenir. Göbek ve bel bölgesinde kan dolaşımı hızlanır, fazla yağlanmalar giderilir. Rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir duruştur.
Uyarılar: Fıtık, siyatik, yüksek tansiyon ve boyun kireçlenmelerinde dikkat edilmelidir.
Sarvangasana – Tüm Beden Duruşu

Ters duruşlar iç organları ve salgı bezlerini yerçekimi etkisinden kurtarır, rahatlatır ve yenilenmesini sağlar. Burada özellikle tiroid ve paratiroid bezleri uyarılır, işlevleri düzene girer. Bu da solunum, dolaşım, sindirim, boşaltım, bağışıklık ve salgı, üreme, kemik ve kas sistemlerimizin işlevlerini dengeler. Omurga, boyun esner, kol, omuz, bacak, sırt ve karın kasları güçlenir. Omurga sinirleri kan dolaşımı ile uyarılır. Bacaklarda varis oluşumu giderilir. Hemoroid iyileşir. Karın iç organları ve kalp masajlanır. Baş bölgesindeki rahatsızlıklar iyileşir. Cilt tazelenir. Zihinsel ve duygusal gerginlik, uykusuzluk, depresyon ve başağrıları azalır.
Uyarılar: Boyun omuru, dalak, kalp, dolaşım sistemi ve yüksek tansiyon sorunlarında dikkat edilmelidir.
Padma Sarvangasana – Tüm Bedende Nilüfer Duruşu

Kalça, pelvis, uyluk bölgesi, diz eklemleri, ayak bilekleri esner, sertlikler gider. Omurga, boyun, omuz, sırt, karın, kol ve bacak kasları, el bilekleri güçlenir, masajlanır. Tiroid ve paratiroid bezlerinin uyarılması tüm sistemlerimizi dengeler. Kemikler, iç organlar, üreme organları sağlık kazanır. Baş bölgesindeki canlı kan dolaşımı zihinsel ve duygusal gerilimi alır, başağrıları, psikolojik sorunlar giderilir. Dinginlik ve rahatlama duyulur.
Uyarılar: Duruş esnasında başınızı oynatmayınız.  Kalp rahatsızlığı, kan pıhtılaşması, yüksek tansiyon, diz ve boyun problemlerinde dikkatli olunuz.
Sethu Bandasana – Köprü Duruşu

Omurga ve boyun için sağlıklıdır. Boyundan beyne giden sinirler canlanır; boğaz, burun, göz rahatsızlıkları giderilir. Tiroid bezi aktiftir, tüm sistemlerin fonksiyonları dengelenir. Karaciğer ve dalak canlanır.
Urdva Dhanurasana – Yukarıda Yay Duruşu

Omurga esner, canlanır, sağlık bulur. Bu da sinir sistemimize sağlık kazandırır. El bilekleri, kol, omuz, karın, göğüs, sırt, bel ve bacak kasları güçlenir. Karın bölgesi ve üreme organları canlanır, hastalıklar giderilir, hormonal sistem düzenlenir. Boyun ve baş bölgesinde artan kan dolaşımı duyu organlarını, bademcikleri canlandırır. Dayanıklılık ve koordinasyon artar. Zihin yatışır. Bedene enerji ve hafiflik gelir.
Uyarılar: El bilekeri güçsüz ise dikkatli olunuz.
Matsyasana -  Kolay Balık Duruşu

Boyun ve omuzlar için faydalı bir duruştur. Kamburluk sorunu giderilir. Akciğerler açılır ve nefes rahatlar. Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Timüs bezini uyarılması ile bağışıklık yükselir. Tiroid ve paratiroid bezleri canlanır, fonksiyonları düzene girer. Tüm sistemler sağlık bulur, kemik yapımıza kadar etki eder. Epifiz ve hipofiz bezleri de uyarılmaktadır, böylece merkezi sinir sistemimiz ve hormon faaliyetlerimiz olumlu etkilenir.
Matsyasana – Balık Duruşu

Kolay Balık Pozu’ndaki faydalara ek olarak Padmasana (Nilüfer Çiçeği Duruşu) ile ayak bileklerinde pelvis kemiğine kadar tüm bacak ve kalça bölgesi esner. Sırt ve karın kasları çalışır. Kuyruk sokumu bölgesinde canlana kan dolaşımı, üreme sistemini olumlu etkiler. Karın iç organları arınır. Hemoroid sorunları hafifler. Bedendeki canlılık hissi artar.
Uyarılar: Kalp, ülser, fıtık, aşırı sırt ağrıları ve dizlerinde sorun olanlar dikkatli olmalıdır.
Bhucangasana - Kobra Duruşu

Omurga üstünde etkili ve faydalı bir duruştur. Omurilik sinirleri uyarılır, sırt ve bel ağrıları giderilir. Kürek kemikleri esner, kol, omuz, sırt, göğüs kasları güçlenir. Boyun, gerdan ve kalça bölgesi sıkılaşır. Bacaklar hafifler. Göğüs genişler, solunum problemleri iyileşir. Karın bölgesi üzerinde de çok etkilidir. İç organlar taze oksijenli kanla arınır. Sindirim sorunları giderilir. Karaciğer, pankreas, böbrekler güçlenir. Bize yaşam sevinci sağlayan adrenalin bezleri uyarılır. Üreme organları için de sağlıklı bir duruştur. Başağrıları giderilir, vücut ısınır,  yorgunluk hissi azalır.
Uyarılar: Hipertiroid, fıtık, ülser ve bağırsak problemlerinde dikkatli olunuz.
Bhucangasana - Kobra Duruşu (Varyasyon)

Omurga üstünde etkili ve faydalı bir duruştur. Omurilik sinirleri uyarılır, sırt ve bel ağrıları giderilir. Kürek kemikleri esner, kol, omuz, sırt, göğüs kasları güçlenir. Boyun, gerdan ve kalça bölgesi sıkılaşır. Bacaklar hafifler. Göğüs genişler, solunum problemleri iyileşir. Karın bölgesi üzerinde de çok etkilidir. İç organlar taze oksijenli kanla arınır. Sindirim sorunları giderilir. Karaciğer, pankreas, böbrekler güçlenir. Bize yaşam sevinci sağlayan adrenalin bezleri uyarılır. Üreme organları için de sağlıklı bir duruştur. Başağrıları giderilir, vücut ısınır,  yorgunluk hissi azalır.
Uyarılar: Hipertiroid, fıtık, ülser ve bağırsak problemlerinde dikkatli olunuz.
Salabhasana - Çekirge Duruşu

Üst gövde, karın, bel, sırt, kalça ve bacak kasları çalışır. Boyun ve pelvis bölgesinde yoğun olan parasempatik sinir merkezleri canlanır. Omurga duruşu düzenlenir. Karın bölgesindeki basınçla iç organlar masajlanır. işlevleri düzene girer. Üreme fonksiyonları için faydalıdır. Bacaklar hafifler, romatizmalar giderilir. Göğüs bölgesi ve akciğerler güçlenir, solunum problemleri düzelir. Beden ısısı artar, toksinler yakılır.
Uyarılar: Kalp, kan pıhtılaşması, yüksek tansiyon, ülser, fıtık, hipertiroid ve bağırsak sorunlarında dikkatli olunmalıdır.
Dhanurasana - Yay Duruşu

Üst, orta ve alt gövde bölümleri birlikte çalışır. Bedenin genel duruşu düzelir. Kan dolaşımı canlanır. Omurga kirişleri, kasları ve sinirleri uyarılır, omurilik güçlenir. Göğüs bölgesi, kalp canlanır. Tiroid bezlerine iyi gelir. Solunum hastalıkları(astım vb.) iyileşir. Karın bölgesi masajlanır, karın yağlanması giderilir. Sindirim ve boşaltım fonksiyonları düzene girer.  Böbrek ve böbreküstü bezler için çok sağlıklıdır. Sinir sistemi rahatlar ve yatışır.
Uyarılar: Kalp, kan pıhtılaşması, yüksek tansiyon, ülser, fıtık, hipertiroid ve bağırsak sorunlarında dikkatli olunmalıdır.
Bakasana - Turna Duruşu

El bilekleri, kollar, omuzlar, karın kasları güçlenir. Karın merkezi ve pelvis bölgesi canlanır. Fiziksel ve zihinsel denge, odaklanma gücü artar. Sinir sistemi dengelenir.
Uyarılar: Kalp, beyin trombozu ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarında dikkatli olunmalıdır.

Kakasana - Karga Duruşu

El bilekleri, kollar, omuzlar, karın kasları güçlenir. Karın merkezi ve pelvis bölgesi canlanır. Fiziksel ve zihinsel denge, odaklanma gücü artar. Sinir sistemi dengelenir.
Uyarılar: Kalp, beyin trombozu ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarında dikkatli olunmalıdır.
Maksikangasana – Yusufçuk Duruşu

Göğüs bölgesini genişleten bir duruştur. Kollar, omuzlar, üst sırt güçlenir. İç karın kaslarını çalıştırır ve toparlar. Kalça, pelvis bölgesi ve iç bacak kasları esner. Özgüven duygusunu, zihinsel berraklığı ve içsel gücü arttırır.
Uyarılar: Omuz, el bileği, alt sırt yada kalça sorunları varsa dikkatli olunuz. Omuz ve kalça sıkı ise duruşu mutlaka ısınarak yapınız.
Titibhasana - Ateşböceği Duruşu

Bacak arkası ve kalça kaslarının esnekliğini artırır. Göğsü açar. İçsel güzü artırır ve yeni bakış açıları bulmamızı sağlar.
Uyarılar: El bilekleri hassas ise duruşu yapmayınız.
Sirşasana – Başüstü  Duruşu

Baş, boyun, omuz, kol, göğüs ve sırt kasları güçlenir. Beden ısınır. İç organlar yerçekimi etkisinde kurtulup doğru yerlerine yerleşirler. Diyafram üstündeki baskı nefesi derinleştirir. Akciğerler temizlenir. Kalp kasları rahatlar. Sindirim ve boşaltım sistemi canlanır. Üreme sistemi sorunları giderilir. Beyinde kan dolaşımı artışı zihni canlandırır, berraklaştırır. Genel olarak tüm beden iyileşir, zihinsel disiplin ve ruhsal farkındalık artar. Denge ve kendine güven duygusu gelişir.
Uyarılar: Omurga rahatsızlığı, yüksek tansiyon, vertigo, kalp sorunları, kronik kulak, burun, boğaz hastalıkları, soğuk algınlığında ve adet dönemlerinde başüstü duruşlar tavsiye edilmez.